Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Články z rubriky HISTORIE:

Pád Berlínské zdi: Jak rok 1989 změnil podobu moderního světa

Světové události se často odehrávají rychle, ale rychlost a síla změn v roce 1989 se jim těžko vyrovná. Vyvrcholila jednou z nejslavnějších scén světové historie, a to pádem Berlínské zdi.

Pikantnosti císařského dvora: Isabela Parmská milovala dceru Marie Terezie

Uprostřed sedmileté války se Josef II. oženil s okouzlující Španělkou Isabelou Parmskou. Ženich byl z nevěsty naprosto unešen, ale nevěsta už tak nadšená nebyla.

Polsko nás v minulém století okupovalo dvakrát, SSSR s Německem jednou

Je výročí okupace 1968, kde naše Československo okupovalo pět armád Varšavské smlouvy. Ačkoliv se dnes mluví hlavně o Rusku, není třeba zapomínat ani polský a ukrajinský vliv na tehdejší dění.

Navždy druhý, ale dodnes nejmladší kosmonaut v historii

Přesně před 61 lety 6. srpna 1961 vzletěl do vesmíru German Titov, druhý v pořadí člověk, který se na oběžnou dráhu podíval. V té době mu však bylo jen 25 let a je tak stále nejmladším kosmonautem v dějinách.

30 let od rozpadu Československa. Připomeňte si důležitá data

Československá historie a její vstup do dramatických let 1990-1992 v otázce soužití se svými slovenskými bratry. Po listopadové revoluci si jen málokdo mohl představit, že by došlo na otázku rozdělení státu.

Proč se lidovým technikám a řemeslům říká umělecká

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se tradičním řemeslům říká, že jsou umělecká? Lidoví řemeslníci se nikdy nedostali do světových muzeí a odborných publikací. Jejich jména zanikla ve víru historických událostí. A přece po s

Magická a děsivá Madame Violet

Kdo byla ve skutečnosti tato žena? Byla upírkou a nesmrtelnou duší, nebo obyčejnou ženou, která uměla manipulovat s veřejností?

Makedonský Nostradamus jménem Baba Vanga

Už jste slyšeli jméno Baba Vanga? Nejedná se o žádnou nadávku, nýbrž o jméno světoznámé vědmy, jejíž jasnovidecké úspěchy jsou dnes srovnávány i s Nostradamem nebo Sibylou.

Znáte tradiční umělecká řemesla?

Chceme-li se dnes těšit z věcí dávno neužívaných - ať už doma, na chalupách, nebo v muzeích, měli bychom pochopit, jaký tato tvorba měla smysl a co vlastně pojem tradiční umělecké řemeslo představuje.

Heydrichův zámek se otevřel veřejnosti, a to zcela výjimečně

Ke konci května se připomíná jeden z nejodvážnějších činů naší historie, a sice atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Při letošních vzpomínkových akcích se mimořádně otevřelo i jeho sídlo.

Starší články Starší články