Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Články z rubriky HISTORIE:

Ženy jako masové vražedkyně, které se nechvalně zapsaly do historie

Ženy nejsou jen křehká stvoření, ale mohou být i vraždícími monstry. O masových vrazích se toho napsalo hodně, my se podíváme na některé masové vražedkyně.

Krvavé rituály, které vyžadovaly dětské oběti

V dobách starověkého Říma, ale i v mladších dobách se pro různé účely přistupovalo k obětování dětí. Krvavé rituály měly navrátit přízeň bohů, odvrátit bídu, nebo přilákat štěstí. Platila se ta nejvyšší daň v podobě l

Píseň Škoda lásky má kořeny v Čechách, ale přivlastňují si ji ve světě

Modřanská polka, jak je druhý název této skladby, od Jaromíra Vejvody je známá po celém světě. Její slova znají i mladší generace, přestože její tóny zazněly poprvé v roce 1927. Během druhé světové války zněla na frontě ze vše

Tajemství Samhainu: Večer, kdy se otevírají brány světů

Samhain, významný keltský svátek, který se slaví v noci z 31. října na 1. listopadu, je obklopen tajemstvím a tradicemi sahajícími hluboko do historie. Pojďme se na tuto magickou dávnou tradici podívat trochu zblízka.

Menstruace ve středověku byla tabu. Jak vypadaly menstruační pomůcky?

Menstruace je zcela přirozený proces ženského těla. Dnes je k dispozici hned několik pomůcek, které ženě během tohoto období poskytnou alespoň částečné pohodlí. Dřív to ale rozhodně nebyla samozřejmost.

Když jdou zvířata do války – 6 nečekaných zvířecích vojáků

Mysleli jste, že jedinými zvířaty aktivně využívanými v historických bitvách byli koně? Omyl, válečné vřavy se kdysi účastnili třeba i delfíni, kočky nebo včely.

Den na francouzském dvoře – co jedla a jak žila Marie Antoinetta?

Život krásné, okouzlující a roztomilé dcery Marie Terezie neskončil zrovna šťastně. Jak ale vypadal její běžný den v době, kdy po boku svého manžela Ludvíka pobývala na francouzském dvoře? A co vlastně štíhlá kráska jedla?

Zajímavosti o Marii Curii Sklodowské – studovat začala ve 24 letech a její pozůstalost je dodnes silně radioaktivní

Marie-Curie Sklodowská patří právem patří do základních osnov chemie. Slavná chemička se svým manželem objevila radium a polonium, dvakrát získala Nobelovu cenu a nakonec zemřela na následky ozáření. Co o ní ale možná nevíte?

Trendy ve jménech napříč historií – Dobroš, Ámos nebo Čechomil

Každá doba má svou módu. A spolu s ní se mění nejen šaty, ale i nejčastější jména dávaná potomkům. Zatímco dnes se do popředí derou jména přejatá z cizích zemí, dříve se rodiče inspirovali světci i vlastními předky.

Jak vypadal všední den středověké venkovanky? Brzké vstávání a nekonečná práce

Život ve středověku nebyl žádný med. Zvláště pro chudé venkovské ženy. Jejich den začínal se svítáním a končil až s posledními paprsky slunce. Co musely v běžný den stihnout a obstarat?

Starší články Starší články