Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Energie čchi / foto: shutterstock

Zajímavosti o čínské medicíně

Tradiční čínská medicína je tak trochu jiný šálek kávy, ale čím dál více se ve světě potvrzují její pozitivní léčebné účinky na tělo a mysl při mnoha problémech.

Trochu jiný přístup, než jste zvyklí

Tělo je pro čínskou medicínu jedním celkem, kde je vše propojené a vše se vším nějak souvisí. Zaměřuje se na harmonii fyzické a duševní stránky. Celým naším tělem prochází energie v podobě Yin a Yang. Tato energie se nazývá Qi (čchi). Pokud se tato energie vychýlí z rovnováhy, způsobuje to v těle problémy v podobě nemocí, psychických problémů a tak dále.

Energie Qi
Energie Qi – Zdroj: Shutterstock.com

Lze čínskou medicínou nahradit tu naši, západní?

Rozdíl mezi oběma přístupy je naprosto zřejmý. Západní medicína vám po zjištění nemoci dle předepsaných postupů a po několika krevních testech předepíše léky. Čínská medicína vás prověří, hledá souvislosti, chápe, že každé tělo je jedinečné. Pro čínskou medicínu není nemoc jako nemoc. Jestli vás bolí velice často hlava, tak to nemusí být ze stejného důvodu, jako když bolí hlava třeba vašeho partnera. Jedno je ale samozřejmě jisté. S velmi vážným a akutním problémem byste nešli k léčiteli čínské medicíny, ale k lékaři západní medicíny.

Nemůže být tedy úplnou náhradou západní medicíny, ale jejím doplňkem a prevencí.

Léčba k obnovování rovnováhy a harmonie

V čínské medicíně se k léčbě různých onemocnění, duševních stavů a mnohých dalších problémů používá celkem rozmanitá paleta postupů.

Asi k těm nejznámějším patří akupunktura, při níž jsou vám do specifických bodů na těle vpíchnuty velmi tenké jehly.

Pokud jste někdy viděli člověka s červenými kruhy na zádech, tak je měl s největší pravděpodobnosti od baňkování. Jedná se o techniku, kdy jsou vám na záda položeny nahřáté baňky, které se pak podtlakem přisají na pokožku. Vypadá to trochu drasticky, ale nemusíte se obávat. Nic bolestivého to není.

Čínská medicína je známá díky bohatému výběru bylinek, které jsou účinnými pomocníky již celou řadu let.

Bylinná léčba
Bylinná léčba – Zdroj: Shutterstock.com

Činnost, kterou můžete zkoušet i v pohodlí domova, je meditace. Ta se využívá ke zklidnění a ustálení mysli. Stačí jen tiše sedět, zavřít oči a vnímat svůj dech. Technik, jak meditovat, je několik.

Moxování je technika, kdy se za pomocí spalování květů čínského pelyňku využívá sálajícího tepla. To pak postupně prostupuje tělem a uvolňuje a aktivuje akupunkturní dráhy a body.

Pokud si přece jenom budete chtít trochu zacvičit, čínská medicína se zaměřuje na cvičení Tai Chi. Toto cvičení má několik sestav, které se skládají z různých cviků a některé z těchto cviků mají dokonce původ v bojovém umění. Jedná se o pomalé, precizní a velice soustředěné cvičení. Takové cvičení vám může rozproudit energii v těle, vrátit vitalitu a přinést pokojnou mysl.

Meditace pro klid duše
Meditace pro klid duše – Zdroj: Shutterstock.com

Kdo by měl čínskou medicínu vynechat?

Jak zde bylo zmíněno, čínská medicína disponuje velkým výběrem různých bylinek. Každá bylinka má svou funkci a své vedlejší účinky a jenom zkušený odborník ví, jakou bylinku vám předepsat. Je tedy na místě, pokud trpíte nějakou závažnou nemocí, se o tom nejprve poradit se svým lékařem. Všeobecně by měli být velice opatrní starší lidé, těhotné nebo kojící ženy, někdo, koho čeká operace nebo dítě.

S čínskou medicínou by ale měli být opatrní také lidé:

  • kteří chtějí výsledek okamžitě, protože čínská medicína je běh na delší trať,
  • kteří žijí rozhazovačným a hýřivým životem,
  • kteří jsou již v takovém stavu, že jim nejsou schopni pomoci ani lékaři západní medicíny,
  • kteří se na čínskou medicínu necítí, 
  • kteří čínské medicíně nevěří.

Opatrnosti není nikdy škoda

Ačkoliv bylo mnohokrát potvrzena pozitivní účinnost této medicíny, pořád je na místě si o tom promluvit se svým lékařem. Přece jenom, čínská medicína používá mnohem rozdílnější bylinky a postupy, než jaké jsou u nás. Hledejte proto pečlivě a s opatrností někoho, kdo tomu opravdu rozumí, kdo tradiční čínskou medicínu studoval a zabývá se jí už nějakou dobu.

 

Zdroje:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/chinese-medicine

https://www.koktejl.cz/zajimavosti/5-lidi-podle-cinske-mediciny-ktere-nelze-uzdravit-aktualni-i-dnes/

https://www.milanschirlo.cz/clanky-rozdil-mezi-cinskou-a-zapadni-medicinou.html

 

 

Zajímavosti o čínské medicíně a proč byste ji měli zkusit?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!