Řady lidí, jejichž spánek není v pořádku, se rozšiřují
V poslední době se zvyšuje především počet osob stižených některým typem spánkové poruchy. Zřejmě je to způsobeno hektickým životním stylem, zvýšenou mírou stresu a tlakem na výkon. Poruchy spánku se objevují nejčastěji u osob vystavených vyšší zodpovědnosti a složitému rozhodování. Často se však vyskytnou i u neurotických jedinců v souvislosti s projevy úzkostí a depresí. Trpíte-li poruchou spánku, měli byste najít v okolí svého bydliště specializované pracoviště, kde vás vyšetří a určí příčinu vašich obtíží.
Ve spánkové laboratoři váš stav posoudí lékařský specialista
Pro většinu vyšetření není nutné hned chystat si se sebou věci na přespání. Monitorovaný spánek se doporučuje spíše u významných poruch dýchání ve spánku či abnormálním chrápání, které může být spojené se zástavou dechu, tedy spánkovou apnoe. Oficiální klasifikace ale pojmenovává i celou řadu dalších abnormalit spojených se spánkem. Jde například o zvýšenou spavost neboli hypersomnii, noční můry a mluvení ze spaní, pohyby ve spánku, poruchy spánkového rytmu a další.
Jak zjistíte, že trpíte spánkovou poruchou?
Osoby žijící v partnerském svazku obvykle na jejich abnormální chování v průběhu noci upozorní partner či partnerka. Lidé žijící single se musí spoléhat na vlastní pocity v průběhu dne. Jestliže se budíte rozlámaní a i po dostatečně dlouhém spánku nejste odpočatí, aniž byste k tomu měli závažný důvod, máte zřejmě potíže s kvalitou vašeho spánku. Objednání se do spánkové laboratoře by mělo být bráno i jako jakási prevence před závažnějšími chorobami. Počítejte ale s delšími termíny, zájemců je mnoho.
Většina pojišťoven vyšetření ve spánkové laboratoři plně hradí
Nejste-li si jisti, raději se při objednání zeptejte, zda se to týká i té vaší. Do poradny se můžete objednat i z vlastního popudu, nepotřebujete tedy doporučení vašeho praktického lékaře. Časově nejnáročnější vyšetření spánku probíhá v noci a je doporučeno si sebou tedy přibalit pohodlné oblečení na spaní, domácí obuv a věci na převlečení druhý den. Ve spánku se vyšetřuje proud vzduchu před nosem a ústy, oční pohyby, dýchací pohyby břicha a hrudníku, svalové napětí, okysličení krve a provádí se také EEG. Výsledkem je doporučení léčby, kterou je následně vhodné konzultovat s praktickým lékařem a dohodnout se na dalším postupu.
Každý třetí Evropan trpí některou spánkovou poruchou
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!