Co je narcismus?
Jako narcismus se popisuje stav, kdy je člověk až příliš zaměřený na sebe a svůj vnější vzhled. Vše, co se jeho osoby týká, musí být perfektní a vytvářet dojem dokonalosti. Člověk s narcistickými rysy má přehnanou potřebu obdivu ostatních, není schopný vytvářet s druhými hluboké vztahy, má častý pocit výjimečnosti a chybí mu empatie. Typická je rovněž manipulace s ostatními.

Co je zdravá sebeláska?
Člověk se zdravou sebeláskou nemá na rozdíl od člověka s narcismem potřebu zakrývat své nedostatky, protože sám sebe přijímá takového, jaký je. Nemá potřebu ostatními manipulovat, respektuje druhé a vnímá je jako rovnocenné bytosti, nezávidí a není závislý na obdivu zvenčí.
Narcisté neumějí přijímat kritiku. Reagují na ni buď defenzivní agresí nebo přímým odmítnutím. Zdravě sebevědomý člověk se z kritiky nehroutí, ale přijme ji jako možnost růstu a reflexe.
Narcisté na první pohled působí velmi přitažlivě a sebevědomě, paradoxně ale trpí velkým nedostatkem lásky. Proto mají potřebu lásku hlavně dostávat, nikoliv ji dávat. U člověka, který se má zdravě rád, je přijímání a dávání lásky vyrovnané.
Osoba se zdravou sebeláskou před ostatními neskrývá své strachy ani zranitelnost. Je k sobě i svým blízkým upřímná. Naproti tomu narcisté se často snaží pomocí materiálních věcí vytvořit ochrannou bariéru, která má zamezit tomu, aby je ostatní viděli jako slabé nebo nejisté.

Máte kolem sebe narcistu?
Pokud máte obavy, že máte co do činění s narcistou, vnímejte, jak se po interakci s ním cítíte. Kontakt s narcistní osobou vyčerpává a zanechá ve vás výčitky. Váš názor je narcistou neustále zpochybňovaný nebo ignorovaný, často vás kritizuje a střídá se období, kdy s vámi zachází dobře a kdy si udržuje chladný odstup.
Zdroje:
https://www.autentickamedia.cz/blog/narcismus-vs-sebelaska-kde-je-hranice




Je to ještě sebeláska, nebo už narcismus?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!