Mentální stimulace
Procházky v přírodě jsou skvělé – pes se vyběhá, navíc může čuchat a objevovat. I to je součástí mentální stimulace. A ta je velmi důležitá. Nedostatek podnětů totiž vede k nudě, frustraci a někdy i destruktivnímu chování jako je okusování nábytku, štěkání a podobně. Práce hlavou dokáže psa unavit více než běhání, i krátký trénink dokáže být efektivnější než hodinová procházka.

Výběr aktivit
Nejlepší je samozřejmě aktivně se psovi věnovat, jelikož tak posilujete vzájemné pouto. Venku jsou ideální aportovací hry s frisbee nebo míčky, někteří psi milují přetahování. Ale pokud zrovna nemáte čas psovi věnovat pozornost, stačí koupit hračky pro psa – ty správné mu zaměstnají hlavu. Nabízí se různé hlavolamy a čmuchací koberečky. Ty si můžete i vyrobit vlastní, třeba ze staré deky nebo ručníku. Lze do nich kreativně schovat pamlsky. Skvělou volbou jsou i žvýkací hračky, kousání totiž psy uklidňuje.
Jak často se psovi věnovat?
Každý pes potřebuje jiné množství aktivity – nejnáročnější to bývá s mladými psy a aktivními plemeny. Ve výsledku ale nepotřebujete až tolik času. Vhodné jsou krátké tréninky či hry na 5 až 10 minut, a to několikrát denně. Pes se nezačne nudit, je to efektivnější než dlouhé lekce. Samozřejmě je třeba kombinovat mentální hry s fyzickým pohybem, díky tomu budete mít spokojeného psa, který se doma nebude nudit.
Pohyb je pro psa důležitý, ale jen fyzická únava nestačí. Pomůžou vám různé hračky, najděte si čas na společné aktivity a váš čtyřnohý parťák se vám odvděčí.
K tomuto článku není otevřena diskuze