V následujících letech by podle Evropské unie k dalším změnám času nemělo docházet a měl by nám zůstat pouze zimní čas.
Letní čas v letošním roce 2025 nastane 30. března v noci, kdy si hodiny posuneme ze dvou 2:00 hodin na 3:00 hodiny ráno, tato změna znamená, že budeme spát o jednu hodinu méně. Další změna času v letošním roce přijde v noci 26. října, kdy posunete hodiny o jednu hodinu zpět, ze 3:00 hodin na 2:00 hodiny ráno. Při přechodu času na zimní čas si naopak přispíme v noci o jednu hodinu déle, což většina z nás velice ráda přivítá.

Zimní čas je ten správný
Pravidelné změny času se pro nás staly přirozenou součástí roku, jelikož byly zavedeny už za období Rakouska-Uherska. Poté byl letní čas na nějakou dobu zrušen a opět zaveden byl v roce 1979 v období Československa, kdy tyto změny času platí dodnes.
Střídání času bylo zavedeno kvůli úspoře elektrické energie, protože díky posunu času o jednu hodinu je denní světlo k dispozici déle pro běžné denní aktivity. Letní čas nám díky delším večerům umožňuje stihnout více práce odpoledne po práci.
Ke střídání letního a zimního času dochází v celé Evropské unii, kdy je tato změna času ve všech státech EU sjednocena a dochází k ní vždy ve stejné dny.
Konec letního času přináší Evropská unie
V dnešní době tvrdí většina energetiků, že změna času nemá vliv na spotřebu elektrické energie, takže už neexistuje jediný argument, proč by mělo docházet ke změně času i nadále.
Proto v roce 2018 Evropská komise uspořádala veřejné konzultace, kdy se pro zrušení letního času se vyslovilo 84 procent respondentů. Podle průzkumu STEM/MARK v České republice souhlasilo se zrušením změny času 70 procent respondentů, kteří by si přáli aby se zachovat letní čas.

Zůstat u letního času si přeje více lidí
Jenomže pro zdraví člověka je vhodnější právě přirozený zimní čas, jak uvedly experty z Akademie věd ČR v roce 2021. Dále uvádějí, že při letním čase by se rozednívalo až kolem deváté hodiny ráno a spousta lidí by s tímto neměla nastavené biologické hodiny, což by mohlo vést k civilizačním chorobám.
Budeme doufat, že zrušení letního času nám přinese stabilitu v denním režimu a vymizí problémy, které způsobuje změna času.
Zdroje:
https://vtm.zive.cz/clanky/zmena-casu-kdy-se-meni-letni-cas-a-zimni-cas/sc-870-a-190726
https://www.ireceptar.cz/hobby/zruseni-zmeny-casu/
Jak proběhnou změny ve střídání času v dalších letech?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!