Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Osamocení / foto: shutterstock

Epidemie samoty – hikikomori syndrom zažívají až 2 % populace

Snad každý z nás by se někdy nejraději uchýlil na poklidnou samotu a zapomněl na shon a strasti života. Lidé trpící hikikomori syndromem to udělají, i když při tom neopustí zdi vlastního pokoje.

Japonský název „hikikomori“ znamená odtržení. S termínem poprvé přišel Tamaki Saitó, podle jehož odhadu trpí syndromem v Japonsku zhruba milion lidí. Celosvětově jím podle odhadů trpí asi 2 % populace ve věku 15 až 64 let. U zhruba 20 % z nich se syndrom rozvinul v důsledku pandemie COVID-19.

Covid-19 a jeho následky
Covid-19 a jeho následky – Zdroj: Shutterstock.com

Naprosté sociální odloučení

Jak se syndrom projevuje? Hikikomori člověk nevychází ze svého bytu či pokoje, jeho okruh přátel je buď velmi malý, nebo vůbec žádné přátele nemá, většinu dne prospí, zatímco v noci se věnuje převážně nespolečenským aktivitám – sledování televize, hraní počítačových her, výjimečně čtení. Takto se sociálně izoluje po dobu několika měsíců i let. Může se objevit náhle, ale i přicházet pozvolna.

Ačkoliv hikikomori syndrom zatím není klasifikovaný jako duševní porucha, může se s některými pojit. Typicky jde o afektivní poruchy, jako je deprese, porucha osobnosti a psychóza.

Samota a únik od všech
Samota a únik od všech – Zdroj: Shutterstock.com

Jaké jsou příčiny?

Lidé trpící hikikomori syndromem nemají vůbec žádnou potřebu sociální interakce. Ohrožení jsou více muži než ženy. Příčina rozvoje poruchy je nejasná, svou roli mohou hrát traumatické zážitky z dětství (šikana, sociální vyloučení), přehnané očekávání rodičů, sklony k introverzi nebo poruchy v mezilidských vztazích. Často se jedná o reakci jednotlivce na vysoké nároky moderního světa a jeho neschopnost v něm uspět.

Léčba je možná

Syndrom se dá řešit a vyléčit, je ale nutné, aby si člověk přiznal, že jím může trpět a že chyba není jen v okolím světě, který ho nechápe. Pak by jeho první kroky měly vést k psychoterapeutovi. Jelikož se hikikomori nepojí se závislostí na internetu, je vhodné použít právě internetovou komunikaci jako podpůrný prostředek ke znovunavázání vztahů.

 

Zdroj:

https://www.psychologs.com/what-is-hikikomori-syndrome/

https://dvojka.rozhlas.cz/cyril-hoschl-hikikomori-neni-japonsky-fenomen-v-extremni-socialni-izolaci-ziji-8677668

https://www.kmosek.com/obraz-dnesniho-sveta-mladych-hikikomori/

Epidemie samoty – hikikomori syndrom zažívají až 2 % populace

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!