Podmíněný reflex u potomků
O Pavlovovu reflexu jsme se učili už na základní škole. Američtí vědci zkusili na myších podobný experiment. Vypouštěli jim do klece acetofenon, látku s výraznou vůní, a zároveň slabý elektrický proud do podložky. Po nějaké době se myši vůně acetofenonu začaly bát. Vědce ale zajímalo, jak na látku budou reagovat potomci těchto myší, aniž by se s ní kdy setkali.
Výsledky byly ohromující. I další generace myší se totiž vůně acetofenonu bála. Při zkoumání jejich mozku se ukázalo, že čichové buňky reagující na tuto látku byly dědičně posilněné.
Stres se dědí i několik generací
A podobně je to se stresem u lidí. Nedědí se přitom sekvence DNA, ale to, jak se geny projevují v organismu. Stresová zkušenost se tedy nezapíše přímo do dědičné informace, ale poznamená její povrch neboli molekuly, které obalují šroubovici DNA. A tyto epigenetické změny se mohou dědit i po několik generací.
Někteří lidé to mají s hubnutím těžší
Podobně se genetika může podílet i na vzniku obezity. Pokud má dítě oba rodiče obézní, pak je jeho genetická dispozice k nezdravé váze až 80 %. S jedním obézním rodičem jde o 50 %. O to víc je ale důležité vnímat obezitu u předků jako varovný signál a dbát o vlastního skladbu jídelníčku. Dalším krokem je pravidelný pohyb. Bohužel, i smysl pro něj je do jisté míry ovlivněn genetikou.
Může za to pohybová inteligence. Ta má za následek, že někdo je pohybově nadanější a lehce koordinuje ruce a nohy, takže se rychleji naučí nějaký sport nebo cvičení. A tím pádem ho pohyb i více baví. Genetika dále ovlivňuje i spalování tuků nebo rychlost, s jakou se vám vyrýsují svaly. Je tedy jasné, že někteří lidé mají hubnutí opravdu ztížené, a to bez vlastního přičinění.
Zdroje:
Co všechno můžeme zdědit po předcích? Stres, obezitu i nadání pro pohyb
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!