Kruhy pod očima / foto: shutterstock

Neexistující nemoc bixonimánie ukázala, jak snadno se šíří dezinformace

Trápí vás zarudlá víčka a svědění a pálení očí, obzvlášť po sledování obrazovky? Pokud byste se ještě nedávno zeptali umělé inteligence, čím to je, nejspíš by vám řekla, že trpíte bixonimánií. Jenže ta neexistuje.

Bixonimánii si ale nevymyslela sama umělá inteligence, nýbrž tým vědců vedený lékařkou ze švédské univerzity v Göteborgu. Ta chtěla v době, kdy svět ovládají technologie, svým studentům názorně ukázat, jak systémy umělé inteligence získávají své vědomosti a mohou konečný výstup manipulovat. A tak si vymyslela nemoc zvanou bixonimánie.

Lékařský pokus
Lékařský pokus – Zdroj: Shutterstock.com

Vymyslela si studii

Nejprve do databáze sloužící k publikování předběžných výsledků bádání vložila dva články o smyšlené nemoci a upravila je tak, aby působily věrohodně, ačkoliv zde zanechala několik vodítek, které jasně ukazovaly na podvrh.

Například jako autora uvedla neexistujícího vědce z neexistující univerzity v neexistujícím městě. Poděkování údajného autora směřovalo k profesorce z Hvězdné flotily Star Treku a Univerzitě Společenstva prstenu. Aby to nebylo málo, přímo ve studii uvedla, že byla provedena na smyšlených osobách. Smysl nedává ani název nemoci, mánie je psychický stav, nikoliv fyzický.

Umělá inteligence se nechala oklamat

Když ale odkazy na studii umístila na sociální sítě, začala se diagnóza bixonimánie objevovat ve výstupech všech velkých modelů umělé inteligence. Lidem začaly doporučovat návštěvu očního lékaře a vyhledávač Perplexity AI dokonce uvedl, že nemocí trpí jeden z 90 000 lidí, což studie vůbec netvrdila.

I umělá inteligence má své limity
I umělá inteligence má své limity – Zdroj: Shutterstock.com

Nachytali se i vědci

Stalo se však ještě něco. Informace o bixonimánii se dostaly do publikované odborné lékařské literatury a studii zcela vážně citovali i někteří lékaři. Na základě toho vyšla lékařka s pravdou ven, odhalila však, jak snadné je vypustit do světa dezinformaci, které se chytí dokonce i vědci. A i když lékařka za své jednání čelila kritice, většina lidí její čin ocenila jako varování před zneužitím umělé inteligence pro falešnou vědu.

 

Zdroje:

https://www.newstream.cz/enjoy/vedecky-podvod-ukazal-ze-umela-inteligence-skoci-na-spek-a-dokonce-i-odbornici-pak-naleti

https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-vedecky-experiment-s-neexistujici-nemoci-ukazal-jak-snadno-se-da-ai-napalit-40576403

Neexistující nemoc bixonimánie ukázala, jak snadno se šíří dezinformace

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!