Technologie a móda se v poslední době stále více prolínají. Proto vznikají inovativní oděvy, které mají člověku usnadnit každodenní život a zlepšit jeho zdraví. Inovativní prvky zahrnují třeba antibakteriální úpravu, termoregulační vlastnosti, ale i elektronické a senzorické součástky. Jak to funguje?
Antibakteriální látky
Antibakteriální textilie mají za cíl bojovat s mikroorganismy, které na nich mohou ulpívat. Nikoho asi nepřekvapí, že se často uplatňuje u ručníků. Nejčastěji se používá úprava na bázi stříbrných iontů, které se integrují do vláken ručníku a zabraňují množení bakterií. Výhodou je jejich trvanlivost, vydrží i opakované praní.

Termoregulační vlastnosti
Termoregulační textilie se hojně využívají u triček a mikin. Jejich úkolem je udržovat optimální teplotu těla za jakýchkoliv podmínek. Buď tělo pomocí chladicích vláken ochlazují, nebo naopak zabraňují odvodu tepla a udržují člověka v teple.
Rychleschnoucí materiály
Rychleschnoucí materiály si oblíbili nejen sportovci. Pokud totiž textilie zůstává dlouho vlhká, je to nejen nepříjemné, ale také to zvyšuje riziko množení bakterií. Speciální syntetická mikrovlákna nebo některé přírodní materiály umí odvádět vlhkost od pokožky a rychleji odpařovat vodu.

Technologie budoucnosti
V současné době se začínají objevovat takzvané senzorické textilie, které díky integrovaným senzorům umí sledovat fyziologické parametry nositele. Vyvíjí se ale i aktivní textilie, které mění vzhled podle vnějších podmínek, energeticky efektivní textilie, které obsahují technologie pro sběr a uchovávání energie, a komunikační textilie, které umožňují elektronickou komunikaci. Podle jejich tvůrců se tyto textilie budoucnosti uplatní nejen ve zdravotnictví a při sportu, ale také v armádě a módním průmyslu.
Zdroje:
https://geekworld.cz/geekblog/wiki/chytre-textilie-budoucnost-odevniho-prumyslu
https://www.kapatex.cz/clanky/inteligentni-textilie-budoucnost-komfortu-a-funkcnosti_2987
Inovativní prvky oblečení, o kterých jsme si dřív mohli nechat zdát
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!