K tomu, abychom se zamilovali, musí zafungovat hned tři roviny – biochemická (tedy to, jak nám člověk voní), nevědomá (psychické napojení) a vědomá. První dvě přitom nemáme vůbec pod kontrolou.
Za vším stojí hormony
Tělo zamilovaného člověka je zaplavené dopaminem, oxytocinem, adrenalinem a vazopresinem. Uvedené látky pomáhají utužovat pouto s partnerem a stejně jako u drog u nich platí, že čím déle je v těle máte, tím závislejší se na nich stáváte. Dochází k aktivaci a energetizaci organismu, tělo je ve stresu a my tím pádem nemůžeme moc spát, jíst ani se soustředit. Je typické, že v této fázi chcete s partnerem trávit každou minutu, neboť právě jeho přítomnost a pohled na něj stimuluje další vyplavování hormonů, které mozku působí potěšení.

Zamilovanost tělo stresuje
A co všem dobře známé zčervenání tváří, lehká nevolnost, zvýšená míra pocení a rychlejší tlukot srdce, který zažíváme před schůzkou s milovanou osobou? Tento stav zase trochu připomíná lehkou opilost. Nejde jen o výsledek stoupající nervozity, ale i účinek adrenalinu a noradrenalinu. Nevolnost má na svědomí kortizol, stresový hormon, který působí na žaludek.
Právě z důvodu, že zamilovanost tělo stresuje, takový stav netrvá věčně, většinou patnáct až osmnáct měsíců. Pak tělo začne zpracovávat jiné hormony a zamilovanost může přejít v lásku. Navrch začíná mít oxytocin a vazopresin a tvoří se stabilnější pouto.

Manželství jako recept na dlouhověkost
Zatímco zamilovanost může být pro tělo zátěžová, dlouhotrvající láska má naopak ozdravující účinky. Alespoň to tvrdí studie lékařského centra v Severní Karolíně, podle které lidé nad 40 let, kteří žijí v manželství, vykazují méně rizikových faktorů předčasné smrti než rozvedení či nikdy nesezdaní. Jiná studie zase prokázala, že manželé mívají silnější a odolnější srdce, takže je u nich menší pravděpodobnost rozvoje vaskulárních onemocnění.
Zdroje:
https://www.medical-uniforms.cz/scrubsmag/co-se-deje-v-nasem-tele-kdyz-jsme-zamilovani/
Co se děje v mozku, když se zamilujeme?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!