Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Antická socha / foto: Arne Beruldsen / Shutterstock.com

Evoluce lásky – jak vnímaly zamilovanost antické kultury

Dávné národy nevnímaly lásku tak jako my dnes. Navzdory romantickým příběhům o párech, které pro svou lásku byly schopné obětovat cokoliv, o city šlo většinou až na posledním místě.

Egypt

Staří Egypťané spojovali lásku s oddaností i posmrtným životem. Proto byla nevěra tvrdě odsuzována, mnohem víc než rozvod, který byl poměrně běžnou záležitostí. Mnohoženství bylo povolené jen u faraonů. Vztah ženy a muže se často připodobňoval ke vztahu bratra a sestry, nikoliv doslova, ale ve smyslu rovnosti. Manželé uzavírali jakousi smlouvu, kde si jasně stanovili rozdělení majetku a vyrovnání v případě rozvodu.

Egyptská manželství měla jasná pravidla
Egyptská manželství měla jasná pravidla – Zdroj: Shutterstock.com

Řím

Starověcí Římané si na lásku příliš nepotrpěli, manželství byla převážně dohodnutá rodiči a měla za cíl pokračování rodové linie. Manželství bylo vnímáno jako kontrakt, který zvyšoval sociální status a majetek. O rovnoprávnosti si zdejší ženy mohly nechat zdát. A co milostné dopisy, které nám z této doby zůstaly? Většinou je muži psali svým milenkám.

Řecko

Antičtí Řekové měli pro lásku hned šest výrazů podle toho, jakou lásku měli zrovna na mysli. Eros znamenalo sexuální vášeň, philia přátelství, ludus nezávaznou lásku, agape nesobeckou lásku, pragma zralou lásku a philautia sebelásku. Každá z těchto lásek pocházela z jiného vztahu a neočekávalo se, že jediný partner naplní všechny z nich. Možná i proto nebyly mimomanželské styky ničím výjimečným. Nelámali si hlavu ani s pedofilií, bylo společensky přijatelné, když staršího muže přitahovali mladí chlapci.

Za zdmi řeckých paláců občas probíhaly zajímavé věci
Za zdmi řeckých paláců občas probíhaly zajímavé věci – Zdroj: Shutterstock.com

Mezopotámie

Mezopotámie se rozkládala na území dnešního Iráku. Běžné byly domluvené sňatky stejně jako aukce nevěst. Manželství bylo považované spíš za závaznou smlouvu mezi dvěma rodinami než za romantický ceremoniál. Cílem bylo samozřejmě zplodit potomky. Pokud se to manželskému páru nedařilo, měl muž možnost vzít si druhou ženu. Vina za neplodnost se totiž přisuzovala výhradně ženskému pohlaví.

 

Zdroje:

https://heritage-key.com/blogs/nick-gilbert/history-love-romance-and-relationships-ancient-societies/

https://www.worldatlas.com/ancient-world/love-in-ancient-cultures.html

Evoluce lásky – jak vnímaly zamilovanost antické kultury

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!