Konec světlé části roku je tady
Tento svátek, jehož jméno se vyslovuje jako "sauň", je považován za jeden z nejdůležitějších dnů v keltském kalendáři a je často spojován s koncem sklizně a příchodem zimy. Je oslavou konce světlé části roku a vstupem do temné, zimní sezóny. Pro Kelty to byl čas, kdy se tenká hranice mezi světem živých a mrtvých stávala ještě průhlednější než obvykle. Věřilo se, že duše zesnulých se vrací na zem, aby navštívily své živé příbuzné, což dávalo příležitost k vzpomínkám a oslavám.
Čas rituálů a věštění budoucnosti
Samhain je také spojen s různými rituály a věšteckými praktikami. Byl to ideální čas pro věštění budoucnosti, obětování bohům a vyprávění příběhů. Lidé se také v této době definitivně připravovali na zimu porážkou dobytka, který by zimní období nepřežil, a maso se udilo a nakládalo na zimu. Asi vás nepřekvapí, že Samhain je také považován za předchůdce moderního svátku Halloween, který je nejvíce populární v Americe. Tradice oblékání do kostýmů a vyřezávání dýní lze vysledovat až ke starodávným praktikám nošení převleků k odhánění duchů a zapalování ohňů k ochraně a vedení bloudících duší.
Důkaz odolnosti tradic a lidské fascinace mystikou
V současné době je Samhain oslavován různými neopohanskými a wiccanskými komunitami po celém světě, a stále se tak udržuje v paměti lidstva. Pro každého z nás je potom toto období příležitost k zastavení se v hektickém moderním životě a k připomenutí si přirozených cyklů přírody a lidské existence. Když totiž slavíme magický Samhain, přijímáme temnotu a světlo, minulost a budoucnost, život a smrt.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Samhain
Tajemství Samhainu: Večer, kdy se otevírají brány světů
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!