Čarodějnickou noc známe pod různými názvy a má různé významy, datum je ale stejné
Filipojakubská noc, Noc čarodějnic, Valpuržina noc, Beltine, pod všemi názvy se skrývá poslední dubnová noc. Každý má tuto noc spojenou s pálením ohňů. Kde se ale vzala tato tradice? Výklady tradic se mohou různit, a to především s ohledem na jejich původ. Jinak se o noci třicátého dubna mluví podle pohanských pověstí a jinak nám význam této noci předkládají keltské prameny.
Keltové nám zanechali noc Beltine, noc očistných ohňů
Keltové věřili, že v ohni je síla a má očišťující, někdy i uzdravující schopnosti. Poslední dubnovou noc zapalovali ohně. U nich se pak veselili a tancovali kolem nich. V tuto noc se lidé měli radovat a získat pevné zdraví a štěstí. Také se během této noci měla vyslovovat skrytá přání a ta se měla vyplnit. Děti počaté 30. dubna jsou dle pověstí šťastné a čeká je krásný život.
Pohanský svátek poslední dubnové noci měl chránit před zlem a čarodějnicemi
Z tradic pohanů se přenesla tradice do našich končin a až do dnešní doby. Pálíme ohně, nejlépe na kopcích, aby byly již z dálky vidět. Aby je každá čarodějnice a každá zlá síla viděla a vyhnula se jim obloukem. Pohané věřili, že o filipojakubské noci mají moci zla největší sílu. Čarodějnice se ohně bojí. Alespoň dle pověstí. A když si vzpomeneme na historické upalování čarodějnic, není se co divit. Věřilo se, že ohně dokážou ochránit od všeho zlého. Hodně se přidávali i další zvyky. Například se rozbíjel hliněný hrnec, z domu se nevycházelo bez posvěcené křídy, střílelo se do vzduchu a nebo se práskalo bičem. Tím vším se měly čarodějnice zahnat.
Dnes nám zůstalo z tradic pálení ohňů. Je to krásná tradice, při které se poslední dubnovou noc potkávají sousedé a přátelé.
Zdroj:
https://stips.cz/ceske-tradice-paleni-carodejnic
Proč se o Filipojakubské noci se zapalují ohně
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!