Cigarety na astma
Že kouření škodí zdraví ví každé malé dítě. Přesto byly časy, kdy se cigarety doporučovaly pacientům trpícím astmatem. Je nasnadě, že „lék“ měl spíš opačný efekt a u pacientů vyvolával stavy dušnosti a ostrou bolest u srdce.
Dětský sirup s morfiem
Každý rodič by pro zdraví a spokojenost svého dítěte udělal cokoliv. A tak není divu, že když se na trhu objevil zklidňující sirup, který si měl poradit se vším od prořezávání zoubků po koliky, rodiče ho vykupovali ve velkém. Bohužel, jednou z hlavních přísad tohoto sirupu byl vysokoprocentní alkohol doplněný morfiem.
Není to ostatně jediná droga, která se dětem podávala. Jeden z nejoblíbenějších prostředků k utišení dětského kašle byl ještě na začátku minulého století heroin.
Kokain proti senné rýmě
Dospělým pacientům lékaři pro změnu s oblibou předepisovali kokain. Na konci 19. století se totiž věřilo, že dokáže zatočit s alergickou rýmou. Recept na crack jste si ale mohli odnést i od psychologa. Sigmund Freud a spousta dalších jeho kolegů s ním léčili deprese.
Mléko místo transfúze
Na konci 19. století přišli lékaři s hypotézou, že mléko dokáže perfektně nahradit lidskou krev. A tak ho začali používat ke krevním transfúzím. Jen malé procento pacientů léčbu přežilo, ve většině případů vedla ke smrti.
Malárií proti syfilidě
V roce 1927 získal rakouský profesor Julius Wagner-Jauregg Nobelovu cenu za svůj přínosný objev – vysoká horečka může vyléčit syfilis. Léčba ale měla malý háček. Horečku u pacientů vyvolával tak, že pacienty nakazil stejně nebezpečnou a smrtelnou malárií.
Arsen na bolest hlavy
Arsen je vysoce toxická látka, která po požití vyvolává úporné zvracení, průjmy, křeče, třes a nakonec kóma a smrt. Odnepaměti ho používali traviči k odstranění svých cílů. Od středověku se ale kromě toho předepisoval k léčbě horeček, bolestí hlavy, syfilidy a anémie.
Zdroj:
https://www.healthline.com/health/old-medical-treatments-make-your-stomach-turn
https://blogs.loc.gov/headlinesandheroes/2022/04/10-strange-medical-practices-from-history/
Když medicína zabíjí – největší lékařské omyly historie
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!