Život Karla IV.
Karel IV. se narodil 14. května roku 1316 Elišce Přemyslovně a Janu Lucemburskému.
Začátek života neměl vůbec jednoduchý. Ve svých 2 letech byl kvůli rodičovským sporům svým otcem uvězněn na hradě Křivoklát, kvůli domnělému spiknutí proti králi. Karel IV. byl odloučen od své matky a na 4 roky uvržen do domácího vězení.
V 6 letech byl poslán na výchovu do Francie, kde se naučil číst a psát a mluvit pěti jazyky. Ve 13 letech povolal otec Karla do severní Itálie, aby bojoval proti nepřátelům rodu. Zúčastnil se mnoha bitev a jako otřelý válečník byl Karel v 16 letech pasován na rytíře a účastnil se tří křížových výprav.
Než se stal králem, musel se znovu naučit svou rodnou řeč, kterou od svých 6 let nepoužíval. Roku 1346 byl korunován na císaře Svaté říše římské a roku 1347 se stal českým králem. 29. listopadu roku 1378 umírá Karel VI. ve věku 62 let na zápal plic.
Dobyvatel dívčích srdcí
Karel IV. nebyl co se týče žen žádný světec. Ženy miloval a ony jeho. S výškou asi 175 cm byl na svou dobu vysoký muž, který se svou inteligencí a charismatem okouzlil nejednu ženu, což při italském tažení svého otce řádně využíval. Karel IV. měl za svůj život čtyři manželky a s nimi jedenáct potomků.
Skutečný velikán
Karlu IV. máme být za mnoho vděční. Před jeho vládou byly české země zpustošené. Znovu dokázal pozvednout českou ekonomiku na evropskou úroveň. Mezi jeho dosažené klenoty patří - založení Karlovy univerzity i postavení kamenného mostu přes Vltavu, který se později přejmenoval na Karlův most. Také nařídil výstavbu Nového města pražského, nechal zbudovat hrad Karlštejn a jako milovník vína nařídil dekret výstavby vinic v Českém království.
Za svůj život dosáhl Karel IV. mnoha úspěchů a dokázal vykonat velké věci, za což je právem považován za Otce vlasti.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_IV.
https://www.prague.eu/cs/prectete-si/karel-iv.-nejvetsi-cech-12035
https://casjenprome.cz/rubrika/o-cem-se-mluvi/karel-iv-slavny-kral-a-cisar-miloval-zeny/
Byl Karel IV. playboy středověku?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!