Jak je vidět, historie nás má stále čím překvapit a občas nám dovolí nahlédnout do dob velmi vzdálených, o kterých jsme doposud měli jen mlhavé představy. Jedno takové překvapení přichystala týmu vědců, kteří v oblasti pohoří Altaj zkoumali archeologické nálezy a vykopávky. Samotní archeologové byli ohromeni, když pod zmrzlou vrstvou permafrostu objevili vedle původních hrobek a dalších nálezů pár výrazně zdobených dámských bot, které se zdály být téměř neporušené.
Skytové – možní předchůdci Slovanů
Pohoří Altaj rozkládající se uprostřed asijského kontinentu tvoří řetězec táhnoucí se 2 000 km mezi Čínou, Ruskem, Mongolskem a Kazachstánem. Zhruba od 7. až do 3. století před naším letopočtem obývali tuto oblast lidé ze starověkého severního Černomoří, známí jako Skytové. Kmen Skytů se řadil k tzv. euroasijským kočovníkům, a dokonce se vedly i domněnky o tom, že tyto kmeny mohly být původními předchůdci dnešních Slovanů. Z historických pramenů je známé, že Skytové byli kmenem válečným a jejich praktiky nebyly příliš milosrdné. Podle řeckého historika Hérodota prováděli skalpování svých nepřátel, oblíbený byl též lov lebek. Ulovené skalpy vozili jako trofeje na sedlech svých koní a lebky nepřátel jim sloužili jako číše na pití. V boji používali otrávené šípy a těla skytských válečníků byla zdobena tetováním. Mnohdy se mezi nimi vyskytovaly i bojovné ženy, které se možná staly inspirací pro řecké báje vyprávějící o udatných Amazonkách.
Udatní válečníci i zruční řemeslníci
Díky silné vrstvě ledu můžeme nahlédnout do života Skytů ještě hlouběji, jak ukazuje jeden z významných objevů. Nalezené boty v téměř neporušeném stavu pravděpodobně patřily ženě s vysokou společenskou hodností. Mohly být součástí pohřebního rituálu respektujícího tradici pohřbívání zemřelého spolu s jeho majetkem, což byl také zvyk ve starověkém Egyptě. Kožené střevíce zdobené korálky s vyšívanými elegantními barevnými motivy dávají tušit, že Skytové byli kromě udatných válečníků také zruční řemeslníci, kteří vyráběli předměty propracované do nejmenších detailů. Poukazují na to i některé z dalších nálezů, kterými jsou například různé šperky nebo výstřední koňské čelenky, kterými před válečnou výpravou Skytové zdobili své koně. Momentálně jsou boty i další nalezené předměty ke spatření v muzeu Ermitáž v Petrohradě a umožňují nám i budoucím generacím vydat se zpět v čase do vzdálené éry a poznat tak zvyky a život populace, která již dnes neexistuje.
Vzácný nález boty staré 2 300 let napovídá, jak vypadal život pradávného kmene Skytů
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!